Ne aramıştınız! Birşeyler yazın...

Çikolata Kisti

çikolata kisti

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti genel tanımı ile rahmin iç kısmında bulunmakta olan bir dokunun rahim içinde değil rahmin dış kısmında başka bir dokuya yerleşmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlık grubudur. Bu doku tabakasının tığ dilinde ki adı endometrium olmaktadır. Bu doku yumurtalıklar içerisine dağılarak yerleşmekte ve bunun sonucu olarak kist oluşumlarına sebebiyet vermektedir. Halk arasında çikolata kiti olarak bilinen bu hastalık yaygın bir jinekolojik rahatsızlıktır. Çikolata kisti oluşumundan sonra bazı belirtiler ile kendini belli etmektedir. En belirgin belirtileri ise aşağıda sıralanmıştır.

  • Regl kanamasına benzer nitelikte meydana gelen kanamalarda artış yaşanması.
  • Şiddetli karın ve kasık ağrısı şikayetlerinin ortaya çıkması.
  • Çocuk sahibi olmak isteyen bireylerde düzenli denemelere rağmen gebe kalamama durumları.
  • Cinsel ilişki esnasında kasıkta beklenmedik ağrılar gözlemlenmesi.
  • Aylık düzenli olması gereken regl döngülerinde düzensizlikle yaşanması. Sık gerçekleşen gecikme durumları.
  • Regl olmasına birkaç gün kala oluşabilen farklı renkte lekelenmeler.
  • Özellikle idrar yaparken rastlanabilen ağrı ve sancı gibi durumlar.
Vücudun normal dışı şişmesi ve bağırsak düzeninin bozulması gibi durumlar çikolata kistinin varlığına işaret edebilmektedir. Bu belirtilerin birkaç tanesini aynı anda taşıyan bireylerin vakit kaybetmeden jinekolojik bir muayeneden geçmesi yerinde olacaktır.

Çikolata kisti yumurtalıklarda oluşması akabinde yumurtalık kalitesinde düşüşler meydana gelebileceğinden en olumsuz etkisi kısırlık yaşanması ve hayat kalitesinin ağrı ve sancılar ile düşmesi olarak bilinmektedir. Çikolata kisti oluşumlarında tehlike arz edebilecek durumlar ise kist oluşumlarının çok büyümesi sonucu duvar yırtılması durumları meydana gelebilmekte bunun yanı sıra bu oluşumlar nadir de olsa kanser gibi ciddi rahatsızlıkların oluşumunu tetikleyebilmektedir. Bu nedenle belirtilerin ciddiye alınarak uzman bir doktor eşliğinde tedavinin gerçekleştirilmesi önerilmektedir.

Çikolata Kisti Tedavi Süreçleri

Çikolata kisti hiçbir tedavi alınmadan kendiliğinden geçebilen bir hastalık türü değildir. Hastalığın önem derecesine göre çeşitli tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Bunlar çikolata kistinin nerede oluştuğuna, büyüklüğüne, sayısına ve semptomların şiddetine göre yapılan muayenin ardından doktorunuzun yönlendirmesi ile kararlaştırılacak olan tedavi seçenekleridir. İlaçla tedavi, gerektiğinde cerrahi müdahale yolu ile tedavi tercih edilebilmektedir. Hastalığın tedavisinde cerrahi işlem tercih edilir ise bu yöntem genelde laparoskopik süreçler ile yapılmaktadır. Bu cerrahi müdahale seçeneğinde göbek deliğinden açılan küçük bir kesi yardımı ile görüntüleme yapılmakta ardından çikolata kisti oluşumu temizlenerek operasyon tamamlanmaktadır.

İlaçla tedavi seçeneği ise kist oluşumları nedeni ile genellikle ağrılı adet gören ve sancılı süreçler yaşayan bayanların ağrılarını kesmek amacıyla başvurulan bir yöntemdir. İlaçla tedavi seçeneği genellikle kısıtlı bir şekilde sonuç göstermekte olup kist oluşumunun çeşidine göre doktorunuzun uygun görmesi halinde başvurulan yöntemlerden bir tanesidir. Çikolata kisti rahatsızlığında cerrahi müdahalelerden sonra bazı hastalarda tekrarlayan kist oluşumlarına rastlanabilmektedir. Bu durum cerrahi müdahaleden sonra kist oluşumunu destekleyen hormonal dengenin varlığını devam ettirmesinden kaynaklanabileceği gibi tekrar oluşum göstermeyen pek çok vakada mevcuttur.

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Hangi alanda bilgi veya randevu istiyorsunuz?