Ne aramıştınız! Birşeyler yazın...

Kürtaj Nedir, Nasıl Yapılır?

kurtaj-nedir

Kürtaj Nedir?

Kürtaj işlemi en basit tanımıyla istenmeyen hamileliklerin sonlandırılması işlemidir. Ancak buna karşın kürtaj yalnızca hamileliklerin sonlandırılmasında değil düşük sonrası hamileliğe bağlı rahim iç materyallerinin temizlenmesi için de kullanılır. Bu nedenle kürtaj rahim içerisinin temizlenmesi işlemidir.

Kürtajın Yasal Boyutu

Kürtaj işleminin rahim içi materyallerin temizlenmesi için gerçekleştirilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamasına karşın hamileliğin sonlandırılmasında kullanıldığında belli bir yasal sınırı bulunuyor. Bunun için de hamilelik sonlandırmak amacıyla gerçekleştirilen kürtaj işlemleri son regl tarihinin ardından 10 haftadır. Belirlenen süre sonrası anne ve baba adayının rızası olsa dahi resmi kurumlar tarafından bu işlem gerçekleştirilmez. Ancak yine de kürtaj işleminin süresinde istisnai durumlardan bahsetmek mümkündür. Hamileliğin devam etmesi anne adayında hayati tehlike oluşturması ya da hamilelik için zararlı olabilecek ilaçların kullanılması halinde kürtaj gerçekleştirilebilir.

Kürtajda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj süreci bir tür cerrahi işlem olması nedeniyle alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Kürtaj gerçekleştirilmeden önce ultrason muayenesiyle hamileliğin büyüklüğünün ve rahim içerisindeki yerleşiminin belirlenmesi ve hasta öyküsünün alınması gerekir. Kurtaj işleminin steril bir ortamda lokal veya genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilir.

Kürtaj genel anestezi uygulanarak gerçekleştirileceği zaman hastaların işlem öncesinde 4 – 5 saat öncesinden aç ve susuz olmaları istenir. Lokal anestezinin uygulanacağı müdahalelerde hastalar tokken de gerçekleştirilebilir.

Kürtaj Nasıl Gerçekleştirilir?

Kürtaj süreci hastaların jinekolojik olarak muayeneleriyle başlar. Ardından hastaya uygulanacak anestezi ve müdahale teknikleri belirlenir.  Belirlenen anestezi yönteminin uygulanmasıyla spekulum adı verilen cihazla rahim ağzının görünür hale getirilir.

Vajinanın solüsyonla temizlenmesiyle rahim ağzı çekilerek rahim ağzı düz bir konuma getirilir. Rahim ağzı hamileliğin haftasına uygun olarak genişletilir ve vakum enjektörleriyle rahim içine giriş yapılır. Hamilelik materyalinin tamamı alınana kadar çekilir. Kürtaj süreci genellikle kısa bir işlemdir.

Kürtajın Riskleri

Bütün cerrahi işlemlerde olduğu gibi kürtajında bazı riskleri vardır. Ancak bu risklerin varlığı oranı ve düzeyi oldukça azdır. Kürtajda;

  • Barsak ve rahim delinmesi,
  • Kanama,
  • Hamileliğin tam anlamıyla tahliyesinin gerçekleştirilememesi,
  • İşlem sonrasında enfeksiyon oluşması,
  • Anesteziye bağlı sorunlar,
  • Rahim iç dokusunun tahribi,
  • Rahim içi yapışıklıklarının oluşması en sık karşılaşılan risklerdir.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj sonrası ilk gün anesteziye bağlı sersemlik, kasık ağrısı, bulantı, kanama, halsizlik hissedilmesi normal olarak kabul edilir. Kürtajın ardından 2 – 10 gün süreyle pıhtısız ve hafif kanamalar normal olarak kabul edilir. Ancak bazı hallerde işlem ardından kanama görülmeyebilir. Genellikle karşılaşılan rahatsızlıklar zaman içerisinde azalarak kesilir.

Uygulanan anestezi sonrasında yaklaşık yarım saat sonra yemek yenilebilir. Bu süreçte tüketilecek olan ilk öğünün az tuzlu ve yağlı ve sıvı bakımından zengin gıdalar olmalıdır. İşlem ardından 3 – 4 saat sonrasında kişilerde bulantı olmaması halinde normal gıdaları tüketebilirler.

Kürtaj sonrasında enfeksiyonun oluşmaması amacıyla işlemin ardından 10 – 15 gün cinsel ilişki önerilmez. Kürtaj sonrası hastaların banyo yapmalarında sakınca yokken vajinal duş önerilmemektedir.

Kürtaja Alternatif Düşük Hapı Var Mı?

Kürtaj işlemine alternatif nitelikte dünyada deneysel çalışmalarda kullanılabilen düşük hapları bulunmaktadır. Ancak bu ilaçlar piyasaya sürülmemişlerdir ve ülkemizde de bulunmamaktadırlar.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Hangi alanda bilgi veya randevu istiyorsunuz?

Draskinevrenguler.com’da yer alan içerikler yalnızca bilgilendirme amacı taşımakta olup, tıbbi tavsiye içermemektedir. Sağlığınızla ilgili tüm sorularınız, endişeleriniz, teşhis veya tedavi için mutlaka doktorunuza veya uzman bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2023  Yayın Tarihi: 7 Şubat 2023

İçerik Editörü: Orhan IŞIK
Telefon: +90 530 380 58 28
E-posta: web@draskinevrenguler.com