Ne aramıştınız! Birşeyler yazın...

Kürtaj Nedir ?

kurtaj-nedir

Kürtaj Nedir ?

Kürtaj (küretaj) bir gebeliği sonlandırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bebek aldırma, çocuk aldırma, hamilelik sonlandırma, kürtaş veya kurtaş olarak da bilinen kürtaj aslında cerrahi olarak yaptırılan tıbbi düşüktür.

Kürtaj veya küretaj kelime anlamı olarak“kazıma” anlamına gelir. Eskiden rahim duvarı küret denilen metal aletlerle kazındığı için “küretaj, yani kazıma” adını almıştır. Fakat günümüz modern tıbbında kazıma yerine rahim tahliyesi vakum aspirasyon yöntemi denilen ve rahim iç tabakasına zarar vermeyen özel bir yöntem artık daha çok tercih edilmektedir.

İstenmeyen bir gebeliği veya istenen ama sağlıksız bir gebeliği sonlandırmak için uygulanan kürtaj ya da küretaj yani çocuk aldırma, yasal olarak 10 haftaya kadar olan gebeliklerde yapılabilir. Daha büyük gebeliklerin sonlandırılabilmesi için ilaç kullanımı, gebeliğin annenin hayatında tehlike oluşturması, bebekte sakatlık gibi durumlardan dolayı sağlık kurulu kararı ile yapılabilir.

Gebeliklerde uygulanan kürtaj işlemi, gebelik dışı rahim duvarında kalınlaşma, adet düzensizliği gibi bazı jinekolojik problemlerde de uygulanabilmektedir. Gebelik sonlandırma dışı yapılan kürtaja “probe küretaj” adı verilir. Probe kürtajda rahimden parça alınarak patolojiye gönderilir. Bu şekilde hem tanı hem de tedavi yapılmış olur.