Ne aramıştınız! Birşeyler yazın...

Ertesi Gün Hapları

ertesi-gun-haplari

Ertesi Gün Hapları

Ertesi gün haplarının kullanım amacı birçok kişi tarafından merak edilen konulardan biridir. Medyada ve yazılı kanallarda sık bir şekilde dile getirilen ertesi gün haplarının kullanım amacı korunmasız ya da tam olarak korunduğundan emin olunmadan girilen cinsel ilişkiler sonrasında hamile kalmayı engellemek amacı ile ağızdan alınan bir tür ilaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ilaç sürekli kullanım gerektirmediği gibi sadece ilişki sonrası günde alınması yeterli olmaktadır. Ertesi gün hapları içeriğinde yer alan bir takım bileşenler sayesinde yumurtanın döllenmesi işlemini engellemekte bu sayede hamile kalınması olasılığını azaltmaktadır. Yumurta döllenme işlemi oldu ise yine içeriğinde bulunan etken maddeler aracılığı ile döllenen yumurtanın rahimde tutulma olasılığını da azaltmaktadır. İlacın tüm bu işlevselliğini tam olarak kullanabilmesi için cinsel ilişki sonrası vakit geçirilmeden alınması etkisini arttırmaktadır. Ertesi gün haplarının alınmasında genel kullanım tavsiyesi olarak ilişkiden sonra 24 saat içerisinde alınması yönündedir.

Ertesi Gün Haplarının İçeriği

Ertesi gün haplarının ana maddesi kullanılan ilaca göre değişmekle birlikte progesteron ve östrojen içerikli olabilmektedir. Bazı ilaçlar bunlardan birini içerse de progesteron yumurtanın döllenmesine engel olmakta östrojen ise döllen yumurtanın rahim içinde tutunmasına karşı savaşmaktadır. Her iki ana maddeyi içeren ilaçlar bu sayılan etkilerin ikisini de aynı anda gösterilmesine yardımcı olan ilaçlardan olmaktadır.

Ertesi Gün Hapları Neden ve Nasıl Kullanılır?

Ertesi günü hapları genellikle korunmasız olarak girilen ilişki sonrasında kullanılsa da pek çok birey korunmalı olarak girdiği ilişki sonrasında sürpriz bir durumla karşılaşmamak için önlem amacı ile de bu haplara başvurabilmektedir. Bu ilaçların ana etken maddelerinin hamile kalmayı önleyici birtakım etkileri olduğundan kullanım önerilerine uymak ilacın etki göstermede ki başarısını da arttırmaktadır. Birçok ertesi günü hapları ilişki sonrası ilk 24 saat içerisinde tüketildiğinde %90 ile %98 oranlarında azımsanmayacak ölçüde başarı elde etmektedir. Bu ilacın ilişki sonrasında bu sürelerde alınmaması başarı şansını azaltmakla birlikte yine de etkinliği tam olarak geçmemektedir. İlk 48 saat sonrası alınan ertesi günü hapı %75 oranında hamilelik önleyici etki yaratmaktadır. Bu sebeplerden ötürü hamile kalmak istemeyen bireylerin ilacı atlamadan hemen kullanması önerilmektedir.

Ertesi Gün Haplarının Kullanım Şekli

Ertesi günü haplarının kullanım şekilleri ve alınan doz miktarı hangi ilacın kullanılacağına bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Bu nedenle ertesi günü haplarının prospektüsünün okunması ilacın işlevselliğini gösterebilmesi açısından önem arz etmektedir. Bu ilaçların bazıları tek doz kullanıma uygun iken bazıları ise iki doz olarak alınabilmektedir. Ertesi günü haplarında en çok merak edilen konulardan biride bu ilaç gruplarının cinsel yolla bulaşabilecek olan hastalıklara karşı koruyucu olup olmaması ve doğum kontrol yöntemi olarak kullanılıp kullanılamayacağı konularıdır. Bu ilaç grupları cinsel yolla buluşabilecek hastalık gruplarını engellemediği gibi devamlı olarak doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması tavsiye edilmemektedir.