Ne aramıştınız! Birşeyler yazın...

Kızlık Zarı Nedir?

kızlık zarı

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı vajinanın girişini örtmekte olan mukozal bir kalıntıdır. Kızlık zarının bilinmekte olan tek fonksiyonunu vajinal girişin kapatılmasını sağlayarak çocuğun ergenlik çağına gelene dek genital enfeksiyonlardan korunmasını sağlamasıdır. Ergenlikle beraber PH seviyesinin düşmesiyle birlikte enfeksiyon riskinde de azalma görülür.

Kızlık zarı genellikle ince mukoza yapısındaki bir dokuya sahiptir. Ortasında adet kanının dışarıya akmasına olanak sağlayacak büyüklükte delik bulunsa da bu deliğin büyüklüğü kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

Kızlık Zarı Nerededir?

Kızlık zarı genital bölgedeki vulvada diğer bir ifadeyle vajina girişinde 1 – 1,5 cm yakınlarındaki bölgede yer alır. Kızlık zarını genellikle küçük dudakların aralanması sonrası ıkınmayla gözlemlenmesi mümkündür.

Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık zarı ortasında bulunan boşluğa göre çeşitli isimlerle tanımlanırlar.

 • Halka tipi anüler,
 • Septalı hymen,
 • Kribriform hymen,
 • Fimbrial hymen,
 • Kresentrik hymen,
 • Dentiküler hymen,
 • İmperfone hymen,
 • Labial hymen,
 • Kızlık zarının hiç olmaması,

Kızlık Zarı Herkeste Var Mı?

Kızlık zarı vajina mukozasının devamından vajina girişinde kıvrım halinde oluşmuş bir zardır. Kızlık zarının bütün kadınlarda olduğundan bahsetmek mümkündür. Herhangi bir zar yok gibi görünen kadınlarda dahi ince ve dar bile olsa zar bulunur.

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı muayenesi süreci oldukça basit ve kişilerin canını yakmayan bir süreçtir. Muayene süreci; muayeneye uygun özel bir masada, litotomi pozisyonu olarak ifade edilen özel bir pozisyonda gerçekleştirilir. Bu süreç yeterli ışık altında, vajinanın girişini örten küçük dudakların kenara çekilmesiyle gerçekleştirilen bir muayene sürecidir.

Kızlık Zarı Dışarıdan Görülür Mü?

kızlık zarı yapısının dışarıdan bakılarak görülmesi mümkün olan bir yapı değildir. Bunun için kişilerin uygun pozisyonda küçük dudakların iyice ayrılması sonrası kişinin hafifçe ıkınması gerekir.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kızlık zarı dikimi en temelde bozulmuş olan kızlık zarının tekrar onarımı şeklinde ifade edilebilir. Kızlık zarı dikimi işlemi çeşitli nedenlerle bozulmuş ya da deforme olmuş kızlık zarı parçalarının tekrar birleştirilerek tekrar onarılması işlemidir.

Kızlık zarı dikimi işlemi kalıcı ve geçici olmak üzere iki farklı şekilde uygulanır. Bu uygulama kızlık zarı dikimi işlemindeki farklılıklardan ve  kızlık zarı dikimi işleminin kalıcılığıyla ilgili olmasından kaynaklanır. Kalıcı kızlık zarı dikiminde evlilik ya da ilişki tarihi önemli olmazken geçici kızlık zarı dikimi işleminde evlilik veya ilişki tarihi dikkate alınarak gerçekleştirilir.

Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır Mı?

Kızlık zarı dikimi işlemi alanında uzman ve deneyimli doktorlar tarafından gerçekleştirilmesi halinde gerçekleştirilecek olan muayeneler haricinde hasta veya hasta yakınlarınca böyle bir cerrahi geçmişin varlığı anlaşılmaz.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kızlık zarı dikiminde hangi seçenek tercih edilirse edilsin hastalar aynı gün evlerine dönebilirler. Hastalar işlemin gerçekleştirildiği gün ayakta duş alabilirler. Hastalara pamuklu ve bol kıyafet giymeleri önerilir. Bu süreçte genital bölgenin hijyenine dikkat etmeli ve bölgenin temiz ve kuru tutulması önemli rol oynar. Çalışmakta olan hastaların ağır fiziki aktivite gerektirmeyen işleri olmadıkça birkaç gün sonrasında işlerine dönebilirler. Kızlık zarı dikimi işlemi sonrasında hastalara 1 – 1,5 ay süreyle yüzme, spor, ağır kaldırma, bisiklete binme ve benzeri aktivitelerden kaçınmaları önerilir.

   

  Miyom nedir?

  Kızlık Zarı