Ne aramıştınız! Birşeyler yazın...

Pelvik Organ Sarkması

Pelvik-Organ-Sarkmasi

Pelvik Organ Sarkması

Pelvik organları olarak nitelendirilen; mesane, rahim ve bağırsakları tutan pelvik kasları ya da bağları zayıfladığında bu organlar bulunmaları gereken yerde duramayarak vajinadan dışarıya doğru sarkmaktadır. Pelvik organ sarkması olarak nitelendirilen bu durum yük kaldırmak, doğum yapmak, yaşlılık ya da fazla kilolu olmak bu hastalığa sebebiyet verebilmektedir. Mesane, rahim ya da bağırsaklar ayrı ayrı olabileceği gibi beraber de dışarıya doğru sarkabilmektedirler.

Pelvik Organ Sarkmasının Belirtileri Nelerdir?

Pelvik organ sarkmasının genellikle ilk fark edilen belirtisi, vajinanın girişinde olmaması gereken bir çıkıntının varlığıdır. Hayati açıdan riskli olmamakla birlikte, bu rahatsızlığa sahip kişiler açısından oldukça rahatsız edici bir şey olduğu da söylenebilmektedir. Bir tedavi uygulanmasına genellikle gerek yoktur.  Fakat mesanenin sarkması durumunda idrar yolları enfeksiyonu, bağırsakların aşağı sarkması durumunda ise kabızlık gibi rahatsızlıklar görülebilmektedir. Aynı zamanda şişlik, bağırsakların ve mesanenin tam boşalamaması hissi ve cinsel ilişki sırasında ağrı da belirtileri arasındadır. Bazen hiçbir belirtiye rastlanılmama durumu da söz konusu olabilmektedir. Fakat daha ilerlemiş durumda olan kişiler için diğer belirtiler görülmektedir. Bu gibi belirtilere sahip olan kişiler mutlaka doktora başvurmalıdırlar.

Pelvik Organ Sarkması Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Pelvik organların sarkmaları hafifse ve çok fazla rahatsızlık hissi yaşanmasına sebebiyet vermiyorsa günlük hayat tarzındaki değişikliklerle bu rahatsızlık önlenebilmektedir. Fakat ciddi derecede bir sarkma ve rahatsız edici belirtiler söz konusuysa günlük hayattaki yaşam tarzı değişikliklerinin yanında hormonsal tedaviler hatta cerrahi tedaviler uygulanabilmektedir. Bu sayede bu hastalıktan muzdarip kişiler; ağrılarından, bunun sonucunda meydana gelen bazı rahatsızlıklarından ve yaşadıkları rahatsızlık hissinden de kurtulabilmektedirler. Aynı zamanda cinsel olarak istenmeden de olsa oluşan çekince hissinden kurtulmalarını sağlayarak, cinsel istekleri üzerinde arttırıcı bir rol oynayacağı yadsınamaz bir gerçektir. Aynı zamanda bu hastalığın verdiği rahatsızlık hissinden kurtulmaları daha özgüvenli olmalarını da zaman zaman sağlayabilecek olmakla beraber, ağrı çekmemeleri ise de günlük hayatta daha rahat hissetmelerini ve bir şeylere daha rahat odaklanmalarına fayda sağlayacaktır. Bu sebeple bu kişilerin hastalık belirtilerini önemseyerek doktora görünmeleri, hem bedensel hem de ruhsal sağlıkları açısından önemlidir.