Ne aramıştınız! Birşeyler yazın...

Bariyer yöntemleri

bariyer yöntemleri

Bariyer yöntemleri

Cinsel ilişki sırasında gebe kalmayı önlemek için alınan önlemlere bariyer yöntemi denir. Bu yöntemler; prezervatif, diyafram ve sperm öldürücü jellerdir. Doğru kullandığı takdirde gebelikten koruma oranı %97-%98’dir.

Prezervatif

Cinsel ilişki sırasında gebe kalmayı önleyen bazı yöntemler vardır.  Bu yöntemlerden birisi de prezervatif kullanımıdır. Bariyer yöntemi erkekten gelen spermlerin kadının yumurtalarına ulaşmasına engelleyerek gebeliği önler.  Prezervatiflerin koruyuculuğu %97 oranındadır.  Cinsel ilişki sonrasında mutlaka kontrol edilmelidir. Yırtılma veya çıkma gibi durumlarda doğum kontrol yöntemi için bir hekime başvurulmalıdır. Bariyer yöntemi olan prezervatifler kolay ve güvenilirdir.  En önemli avantajlarından biri cinsel temas yolu ile bulaşan enfeksiyonlara karşı savaşmasıdır. Prezervatif kullanımının tek yan etkisi bazı kadınlarda oluşan lateks alerjisidir.

Diyafram

Diyafram, kubbe şeklinde ve lastikten yapılan bir bariyer yöntemi aracıdır. Cinsel ilişkiden önce vajinaya yerleştirilir. Diyafram sayesinde ilişki sırasında spermler, yumurtayla birleşemez. Gebelik oluşmasını önlemede kullanılan bir bariyer yöntemidir. Cinsel ilişkiden hemen önce takılabilir. Cinsel ilişkiden sonra yaklaşık 6 saat spermler rahme geçebilme durumu vardır. Bu nedenle diyafram ilişkiden en erken 6 sonra çıkarılmalıdır.

Sperm Öldürücü Jeller

Sperm Öldürücü Jeller, tek başına kullanılabilen veya prezervatif, diyafram gibi sperm geçişini engelleyen korunma yöntemleriyle birlikte kullanılan kimyasal bir maddedir. İlişki sonrasında vajinada kalan spermlerin yapılarını bozarak gebeliği engellemeye yardımcı olur. Sperm öldürücü jeller, her ilişki sırasında doğru bir şekilde kullanıldığında gebeliği önlemede etkisi oldukça yüksektir. Her ilişkide yeni bir sperm öldürücü jel kullanılmalıdır. Özel bir yan etkisi yoktur. Aşırı duyarlılığı olmayan herkes kullanabilir.

 

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Hangi alanda bilgi veya randevu istiyorsunuz?