Ne aramıştınız! Birşeyler yazın...

Gebelik Testleri

gebelik-testi-pregnancy-test

Gebelik Testi

Gebelik testleri, gebelik şüphesi yaşayan kadınların başvurmuş olduğu bir yöntemdir. Adet gecikmesi yaşanan dönemlerde ilk olarak gebelik şüphesi akıllara gelmektedir. Gebelik testleri idrarla yapıldığı gibi, kan testiyle de yapılabilmektedir. Kan ile yapılan testlerde kandaki gebelik hormonu daha net bir şekilde ölçülebildiğinden daha kesin sonuçlar verebilmektedir. Fakat, gebeliğin çok erken zamanlarında ne kadar güvenilir testlere başvurulursa başvurulsun doğru sonuçlar alınamamaktadır.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Zamanından önce yapılan gebelik testleri, doğru sonuçlar vermeyebilmektedir. Buna bağlı olarak kişilerin regl dönemleri baz alınmaktadır. Her birey, regl dönemini farklı şekillerde ve sürelerde geçirebilmektedir. Gebelik testleri, regl döneminin gecikmesinin ardından birkaç gün sonra yapılabilmektedir.

Gebelik Testi Kaç Farklı Türde Yapılabilir?

Gebelik testi, iki farklı türde gerçekleştirilebilmektedir. Bunlar; idrar ve kan ile gerçekleştirilen testlerdir. Yapılan her iki testte (idrarda ve kanda) ölçülen hormon HCG (Human Chorionic Gonadotropin) hormonudur. Peki, HCG hormonu nedir? HCG hormonu, embriyonun rahim içerisine yerleşmesinden sonra salgılanan hormondur. HCG hormonu bu dönemde plasenta tarafından üretilmektedir. Kan ve idrar testlerinde amaç ise bu hormonun kanda ya da idrarda yükselip yükselmediğini kontrol etmektir.

İdrarda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

İdrarda gebelik testi iki şekilde yapılabilmektedir. Öncelikle bir gebelik testine sahip olmalısınız. Uygun bir ortamda bireyler test çubuğunu idrarla ıslatmalıdır. Bu işlem yapıldıktan sonra testte meydana gelen renk değişikliği takip edilmelidir. Gebelik testindeki diğer bir yöntem ise bir kaba idrar konulup test çubuğunun içerisine batırılmasıdır. Çubuğun ıslandığından emin olduktan sonra test üzerindeki renk değişimini gözlemleyebilirsiniz.

Kanda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Kol içi damarlarından kan alınmasıyla analize gönderilen kanlar, belirli bir süre içerisinde sonuç vermektedir. Kanda gebelik testi, evde yapılan idrar testlerinden daha geç sonuç vermektedir. Fakat avantajı ise kandaki hormonun net bir şekilde tespit edilmesi ve kesin sonuçlar verebilmesidir. Ayrıca idrar testine göre bir diğer üstünlük ise 1 hafta önceden kan testinin sonuç verebilmesidir.