Ne aramıştınız! Birşeyler yazın...

Gebelik Takibi

gebelik-takibi

Gebelik Takibi

Hamile kalmak ve bir çocuk sahibi olmak çoğu kişi tarafından istenen bir şey olsa da her zaman o kadar kolay bir şey olmamaktadır. Aynı zamanda bu kontrol sayesinde bebekte mevcut olan hastalıklar ya da doğabilecek sorunlar erken fark edilebilmekte ve böylece geç kalınmadan tedavi edilebilmektedir. Rutin gebelik takibi sayesinde aynı zamanda anne ve bebek arasında doğabilecek kan uyuşmazlığı gibi uzman bir görüş olmadan fark edilemeyecek bazı sorunlara müdahale imkânı da doğmaktadır. Eğer gebelik planlanıyorsa bundan önce mutlaka bir uzmana görünerek; muayene olunmalı, alışkanlıklar ve günlük yaşam da uzman kontrolünde gebeliğe uygun olarak düzenlenmelidir. Ayrıca bu sayede anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı olması ihtimali hesaplanarak, buna göre önlemler alınabilmektedir. Hamile kalmadan 3 ay kadar öncesinden kişinin, folik asit kullanılmaya başlanması da uzman tarafından önerilebilmektedir. Gebelik dönemindeki kontroller, yansıtılanın aksine sadece bebekle ilgili çiftlerin bilgi alması için yapılmamakta; düzenli aralıklarla anne sağlığı açısından da kontroller yapılmaktadırlar.

Hamilelik Dönemindeki Kontroller

  • Hamilelik döneminde ilk kontrol mutlaka 10.haftaya kadar yapılmış olmalıdır. Burada ilk ultrason çekilerek, bazı testler uygulanmaktadır.
  • Daha sonrasında 28. haftaya kadar her ay, 36.haftaya kadar her iki haftada bir, doğuma kadar ise de her hafta rutin muayene yapılmalıdır.
  • 11.hafta ile 14. hafta arasında ikili tarama testi yapılmaktadır.
  • 16-18 haftalar arasında üçlü ya da dörtlü test yapılmaktadır.
  • 18.ile 22. hafta arasında yapılan testte ise bebeğin organ gelişimine detaylı olarak bakılmaktadır.
  • 24.ile 26. hafta arasında yapılacak olan kontrolde annenin şekeri ölçülerek buna göre önlemler alınmaktadır.
  • 28. ile 30. Hafta arasında yapılacak olan kontrolde ise rutin bebek kontrolü, eğer Rh uyuşmazlığı varsa Rh uyuşmazlık iğnesi yapılıp yapılmaması konusunda bilgi alışverişi yapılır.
  • Daha sonrasında doğuma kadar rutin kontroller ise ultrason ve NST testleri ile devam etmektedir.