Ne aramıştınız! Birşeyler yazın...

Miyom Nedir? Miyom Ne Zaman Tehlikeli Olur?

Miyom Nedir, Ne Zaman Tehlikeli Olur? - Op. Dr. Aşkın Evren Güler

Miyom Nedir?

Miyom kadın hastalıklarında son zamanlarda görülen bir tümördür. Kadın rahminde görülen ve buradaki düz kasların artmasıyla oluşan iyi huylu tümör olarak bilinmektedir. Genetik olarak da ortaya çıkmakta olup östrojen hormonu ile de ilgisi bulunmaktadır.

Özellikle üreme döneminde ortaya çıkmaktadır. Hormonların çoğalmasıyla da miyom büyüklüğü artabilmektedir. Kadınlar menopoza girdikleri dönem hormonların azalmasının da etkisiyle miyom boyutları küçülmektedir.

Ergenlik ve genç çağlarda çok sık görülmemektedir. Daha çok 30’lu yaşlardan sonra ki kadınlarda ortaya çıkmaktadır. İyi huylu miyomlar menopoz sonrası küçülmektedir fakat kötü huylu miyomlar menopoz sonrasında büyüme gösterebilmektedir.

Miyom hastalığının tam olarak neden dolayı ortaya çıktığı bilinmemektedir. Sadece tahminler üzerine gidilmektedir. Ayrıca adet görmemiş kızlarda miyom hastalığı ortaya çıkmamaktadır. Yaş ilerledikçe miyom riski doğru orantılı olarak artmaktadır.

Miyom Ne Zaman Tehlikeli Olur?

Miyom ne zaman tehlikeli olur sorusu miyomun boyutuna göre değişmektedir. Ayrıca miyomun rahimde yerleştiği yere göre de miyom tehlikeleri ve riskleri değişmektedir. Miyom eğer rahimin iç kısmına yerleşmişse en büyük tehlike o zaman olmaktadır. Fakat karın içinde oluşan miyomlar rahim içine göre daha az tehlike boyuttadırlar. 8 veya 10 cm boyutlarında olan veya daha büyük olan miyomlar diğer organlara da baskı yaptıklarından tehlike arz etmektedirler. Tam olarak her oluşan miyomun alınması şart değildir. Hasta eğer ağrı şikayetiyle geliyorsa ve miyom boyutu 6 santimetrenin üzerindeyse miyomun alınması gerekmektedir. Belirli boyuttaki miyom tehlikelidir diye bir şey söylemek pek fazla doğru olmamaktadır.

Ayrıca bu miyomların da kötü huylu olma ihtimali yaklaşık olarak % 1’e yakındır. En büyük miyom boyutu 15 santimetre olarak bilinmekle birlikte miyom oluşumunu engellemek tam anlamıyla mümkün değildir.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyom ne zaman tehlikeli olur dan sonra miyom belirtileri kısmına baktığımızda çoğu bir belirti göstermemektedir.

Çünkü miyomların %99 u iyi huyludur. Fakat belirli olan belirtilere baktığımızda, şiddetli karın ağrısı, cinsel ilişki sırasında ağrı, besin sindiriminde sorun, âdet kanamalarında artış gözlemlenmesi, kabızlık, kısırlık, kanama, sık sık idrara çıkma ve idrar kaçırması gibi belirtiler göstermektedir.

Ama daha çok miyomun anlaşılması jinekolog kontrollerinde belli olmaktadır. Miyomların tespiti ultrasonografi ile görülmektedir. Boyutları ve çoğunlukları ultrason yaparken yerleri net bir şekilde tespit edilmektedir. Buna göre de tedavi planlanması aşamasına geçilir.

Miyom Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Miyom tedavilerinde genellikle miyom bir sorun yaratmıyorsa veya hastanın günlük yaşamını etkilemiyorsa ameliyat gerekmeden düzenli olarak takip edilir.

Eğer hasta da miyom belirtileri varsa ve rahatsız ediyorsa hastanın yaşına, çocuğu olup olmadığına göre bir cerrahi yöntem belirlenerek ameliyat olması gerekmektedir. Miyom ameliyatı genelde iki kısma ayrılmaktadır.

Bunlardan ilki hasta ileri ki dönemde çocuk sahibi olmayı düşünmüyorsa miyom ile beraber rahim de alınmaktadır. Fakat hastanın yaşı genç ise ve çocuk istiyorsa ameliyat sadece miyom alınacak şekilde planlanmaktadır.

Miyom, Östrojen ve Progesteron Tablosu

Etki Östrojen Progesteron
Miyom Oluşumu Artırır Teşvik edebilir
Miyom Büyümesi Hızlandırır Östrojen ile birlikte hızlandırır
Miyom Semptomları Ağrı, kanama, infertilite Semptomları şiddetlendirebilir
Menopoz sonrası Seviyeleri düşer Seviyeleri düşer
Miyomlar Küçülebilir veya kaybolabilir Küçülebilir veya kaybolabilir
Hormon Tedavisi Östrojen seviyelerini düşürerek miyom küçülmesini sağlayabilir Progesteron bazlı ilaçlar miyom kaynaklı kanamayı azaltabilir
Yan Etkiler Baş ağrısı, meme hassasiyeti, ruh hali değişiklikleri Baş ağrısı, meme hassasiyeti, ruh hali değişiklikleri, vajinal akıntı
Hamilelikte Kullanım Yasaktır Yasaktır
 • Bu tablo genel bilgilendirme amaçlıdır ve tıbbi tavsiye yerine geçmez.
 • Her hastaya özel tedavi planı doktorunuz tarafından belirlenmelidir.
 • Miyom semptomları yaşıyorsanız veya hormon tedavisi hakkında sorularınız varsa doktorunuza danışmanız önemlidir.

Miyomlar

Miyomlar, rahimde oluşan ve genellikle kanserli olmayan urlardır. Çoğu miyom tehlikeli değildir ve herhangi bir belirtiye neden olmaz. Ancak bazı durumlarda miyomlar tehlikeli olabilir ve aşağıdaki gibi komplikasyonlara yol açabilir:

Ağır Kanama: Myomlar, adet kanamasının aşırı olmasına ve uzun sürmesine neden olabilir. Bu durum, demir eksikliği anemisine yol açabilir.

Ağrı: Miyomlar, karın ağrısı, sırt ağrısı ve pelvik ağrıya neden olabilir. Ağrı, miyomun boyutuna ve konumuna bağlı olarak değişebilir.

Sık idrara çıkma: Miyomlar, mesaneye baskı yaparak sık idrara çıkma ve idrar yapma zorluğu gibi problemlere yol açabilir.

Kısırlık: Miyomlar, fallop tüplerini tıkayarak veya rahim iç zarının yapısını bozarak kısırlığa neden olabilir.

Düşük riski: Miyomlar, düşük riskini artırabilir.

Miyom Boyutu Tanım Potansiyel Tehlikeler ve Semptomlar Tedavi İhtiyacı
Küçük Miyomlar

(0-4 cm)

Genellikle belirti vermezler Hafif ya da hiç belirti vermezler, genellikle rutin kontrollerde tespit edilir. Genellikle tedavi gerektirmez, izlenir.
Orta Boy Miyomlar

(5-10 cm)

Belirtilere neden olabilirler Ağır adet kanamaları, pelvik ağrı, sık idrara çıkma, bası semptomları olabilir. Tedavi gerekebilir, semptomlara göre değerlendirilir.
Büyük Miyomlar

(10 cm ve üzeri)

Ciddi belirtilere neden olabilirler Karın bölgesinde şişlik, komşu organlara baskı, gebelik sırasında komplikasyonlar. Cerrahi müdahale gerekebilir, acil tedavi gerekebilir.

Myomların tehlikeli olabileceğini gösteren bazı durumlar

 • Miyomun 10 cm’den büyük olması
 • Miyomun hızlı büyümesi
 • Miyomun rahim iç zarına yer alması
 • Miyomun diğer organlara baskı yapması
 • Aşırı kanama, şiddetli ağrı veya sık idrara çıkma gibi belirtilerin olması

Miyomların tehlikeli olup olmadığını belirlemek için

 • Pelvik muayene
 • Ultrason
 • MR
 • Kan testleri

Miyomların tedavisinde kullanılan çeşitli yöntemler vardır. Doktorunuz, miyomunuzun boyutuna, konumuna ve neden olduğu belirtilere göre en uygun tedavi yöntemini önerecektir.

Miyomların tehlikeli olabileceğini bilmeniz ve aşağıdakiler gibi durumlarda doktorunuza başvurmanız önemlidir.

 • Adet kanamanız aşırı veya uzun sürüyorsa
 • Şiddetli karın ağrısı veya pelvik ağrı yaşıyorsanız
 • Sık idrara çıkma veya idrar yapma zorluğu yaşıyorsanız
 • Hamile kalmakta zorlanıyorsanız

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Hangi alanda bilgi veya randevu istiyorsunuz?