Ne aramıştınız! Birşeyler yazın...

Miyom Ne Gibi Rahatsızlıklar Verir ?

miyom nedir - op dr aşkın evren güler

Miyom Ne Gibi Rahatsızlıklar Verir ?

Kadın rahminde görülmekte olan anormal düz kasların çoğalması sonucu ortaya çıkan miyomlar, iyi huylu bir tümördür ve sıklıkla görülmektedir. Ailesel ve genetik yatkınlık nedeni ile ortaya çıkabilecek olan miyom sorunu, östrojen hormonuna bağlı olarak da gelişim gösterebilmektedir. Üreme döneminde olan her beş kadından birinde görülmekte olan miyomlar, menepoz döneminde görülen hormon seviyelerinin düşmesi ile birlikte küçülmeye başlayabilmektedir.

Özellikle doğum yapmamış ve obez olarak nitelendirilebilecek kişilerde daha sık gölen miyom ne gibi rahatsızlıklar verir ?sorusunun cevabını şu şekilde cevaplayabiliriz. Gaz, şişlik, ağrı, hazımsızlık, sık idrara çıkma, ilişki sonrası kanama, genital koku, aşırı kanama ve anemi gibi sorunlar miyomların ortaya koyduğu en ciddi şikayetler arasında yer almaktadır.

Ayrıca zamanında doğru ve kesin bir şekilde tedavi edilmeyen miyomlar düşük, kısırlık,  erken doğum ve kendini tekrar eden gebelik kaybı gibi sorunlarında ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Kişilerde Miyom Görülme Riskinin Artmasına Neden Olan Faktörler

Miyom tedavisi mümkün olan ve çeşitli belirtiler ile ortaya çıkarak kişilerin sorunlar yaşamasına neden olan bir iyi huylu tümördür. Genel olarak hormon değişiklikleri nedeni ile ortaya çıktığı düşünülen miyomlar, bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Miyom ne gibi rahatsızlıklar verir ? sorusunun cevabına göre belirtilerini değerlendiren ve en az üç belirtiyi kendinde bulan kişiler mutlaka bir uzmana başvurmalı ve profesyonel bir görüş almalıdır.

Bazı durumlarda kişilerin miyom sorununa çeşitli nedenlerden dolayı yatkınlığı bulunmaktadır.

Bu risk faktörlerini ise şu şekilde sıralamak mümkündür.

  • Miyom sorununun risk faktörlerinden biri kişilerin ırkıdır. Beyaz ırklı kişilere göre siyahi kişilerde miyom daha sık görülmektedir.
  • Doğum yapma sayısı kadınlarda miyom görülme riskinin azalmasını sağlamaktadır. Fakat burada doğum yapma yaşı büyük bir önem taşımaktadır.
  • Aile geçmişinde miyom rahatsızlığı olan kişilerde de miyom sıklıkla görülmektedir.
  • Ayrıca ilk adetini erken dönemde gören kadınlarda, miyom görülme ihtimali çok daha yüksektir.

Miyom Tedavisi Sırasında Kullanılan Yöntemler

Miyom nedir? ve Miyom ne gibi rahatsızlıklar verir? sorularından sonra en merak edilen sorulardan biri miyom tedavisi sırasında kullanılan yöntemlerin neler olduğudur. Miyom bazı hallerde belirti ve rahatsızlıklar sonucu anlaşılabilir olsa da, bazı hallerde belirti vermeksizin ortaya çıkabilmektedir. Belirtisiz ortaya çıkan miyomlar tedavi edilmeksizin takip edilmekte ve gözlemlenmektedir.

Belirtili miyomların tedavisi sırasında ise çeşitli yöntemlerden faydalanılabilmektedir. Miyom rahatsızlıkları sırasında tedavi yöntemi belirlenirken hastaların şikayetleri, miyom boyutu, sayısı ve yerleşim yeri gibi kriterler göz öne alınmaktadır. Bu bağlamda miyom sorunlarının tedavisi sırasında kullanılan yöntemleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

Histeroskopi

Histeroskopi tedavisi sırasında ağrılı ve şiddetli kanamaya sebep olan küçük çaptaki miyomlar vajinal yoldan giriş yapılarak alınmaktadır. Bu yöntemde rahim iç tabakasında ya da rahmin içinde bulunan miyomlar özel bir görüntüleme sistemine sahip olan ekipmanlar ile çıkartılabilmektedir.

Kapalı Ameliyatlar

Miyom tedavileri sırasında uygulanan bir yöntem olan kapalı ameliyatlar, robotik ve laparoskopik yöntemler kullanılarak yapılmaktadır. Miyom ne gibi rahatsızlıklar verir? sorusu da göz öne alınarak belirlenen belirtiler sonucu dört ve beş santimetreden büyük miyomların rahim yatağından çıkartılması ve bölgedeki kanamanın durdurulmasını sağlayan u yöntem dikilme yapılarak sonlandırılmaktadır.

 

 

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Hangi alanda bilgi veya randevu istiyorsunuz?