Ne aramıştınız! Birşeyler yazın...

İnfertilite

infertilite-tup-bebek

İnfertilite

İnfertilite ya da halk arasında bilinen tabiriyle kısırlık, 1 yıl korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebeliğin sağlanamaması durumunda kişilere konan tanıdır. Üreme fonksiyonunun gerçekleştirilememesi olarak da tanımlanır. Hamilelik sağlansa dahi sürekli düşük ya da ölü doğum durumu yaşanıyorsa bu da infertilite olarak tanımlanmaktadır. Kısırlık primer olabileceği gibi sekonder de olabilir. Yani kişi doğuştan gelen bir kısırlığa sahip olabilir (primer) ya da sonradan yaşanan sorunlar (sekonder) nedeniyle de kısırlık görülebilir.

Kısırlık sorunu hem kadında hem de erkekte görülebilir. Kadınlarda görülen kısırlık sebepleri yumurtalıklarda yumurta salımında zorluk, yumurtaların yeterince sağlıklı olmaması, aşırı alkol ya da sigara tüketimi, aşırı kilo alımı ya da kaybı, yoğun fiziksel ya da ruhsal stres, birden fazla kez düşük yaşamak, tüplerin tıkalı olması sayılabilir. İnfertilite vakalarının %10’unu herhangi bir sebebe dayandırılamamaktadır.

Günümüzde infertilite tedavileri oldukça gelişmiş durumdadır. Aşılama tedavisi ya da tüp bebek tedavileri kısırlık problemi yaşayan kişilerin bebek sahibi olma şanslarını oldukça arttırmaktadır.