Ne aramıştınız! Birşeyler yazın...

Kızlık Zarı

kizlik-zari-nedir

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı Latincesi “Hymen” olan, kadınların vajina çıkışının yaklaşık bir santim gerisinde bulunan, ortasında içerideki akıntıların ya da regl kanının dışarıya çıkması amacıyla bir delik bulunan zarsı bir yapıdır. Anne karnında oluşmaktadır ve işlevsel özelliği olarak ise sadece bebeklik döneminde idrar ve dışkının, vajinaya girmesini engellemesi gösterilebilir.
Bebeklik döneminden sonra hiçbir işlevselliği kalmayan bu zar bazı insanlarda hiç olmayabilmektedir de. Bazı insanlarda nadir olarak da görülse esnek bir kızlık zarı bulunmaktadır. Bu zarın esnek olup olmadığı ise ancak jinekolojik bir muayene sonucunda belirlenebilmektedir. Farklı tiplerde olabilen kızlık zarlarının en çok rastlanılanı yuvarlak şekilde olanıdır.
Bunun dışında birden fazla deliği olan, yarım ay şeklinde, bölmesi bulunan ya da hiçbir deliği bulunmayan kızlık zarı da mevcuttur. Çeşitli şekillerde olabilen kızlık zarları bu sebeple de kişilerin bazı problemler yaşamalarına neden olmaktadır. Bunların farkına varılarak doktora gidilmekten çekinilmemesi son derece önemlidir.

Hiç Zarı Hiç Delik Bulunmayan Bir Kızlık Zarı İse Ne Yapılmalıdır? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kızlık zarının ortasında bulunan ve vajinal salgılar ile regl kanının dışarı atılmasını sağlayan bir boşluk bulunmaktadır. Bazı kişilerde ise bu boşluk yoktur ve bu sebeple de regl kanı dışarıya atılamaz. Genellikle ilk regl görmeye başladıkları anda çok şiddetli ağrı yaşayan bu kişilerin kızlık zarlarına, kanının dışarıya çıkması amacıyla bir delik açılır. Bu cerrahi bir müdahaledir ve başka bir tedavi yöntemi yoktur.

Kızlık Zarı Bölmeli Olanlar Kişilerin Tedavi Olması Gerekmekte Midir?

Bazı kişilerde kızlık zarındaki deliği ortadan ikiye bölen bir bölme bulunmaktadır. Bu kişilerin tedavi olması gerekmemektedir. Fakat bazı durumlar da bu bölme çok kalın olabilmekte ve ilk ilişki sırasında aşırı kanamaya sebebiyet verebilmektedir. Böyle bir durum yaşandığında cerrahi müdahale yapılarak kanama durdurulmalıdır.

Ayrıca kızlık zarının olması gerekenden oldukça kalın olduğu da olabilmektedir. Bu da ilişkiye girememeye sebebiyet verebilmektedir. Fakat vajinismus hastalığı ile karıştırılmamalıdır. Çünkü ikisinin oluşma sebepleri farklıdır. Kızlık zarının çokalın olması durumunda da cerrahi müdahale de bulunulabilmektedir.