Ne aramıştınız! Birşeyler yazın...

İdrar Kaçırma

idrar-kacirma

İdrar Kaçırma

Vücutta, böbreklerde kanın süzülmesi sonucu oluşan idrar mesanede birikerek; üretra aracılığıyla dışarı atılmaktadır. Mesane kasları buradaki sinir hücreleri ve beyin tarafından kontrol edilebilen, büyük bir esneyebilme ve kasılabilme kabiliyetine sahiptirler.
Bu kabiliyetleri sayesinde burada biriken idrar normal koşullarda beyinden bir emir gelmedikçe ya da mesanenin kapasitesini aşmadıkça üretraya geçmez. İdrar kaçırma ise idrarın itemsiz tutulamaması halidir. Her yaştan insanda görülebilir olmakla beraber, özellikle çocuklar ve yaşlılarda görülmektedir.
Arada bir yaşanan idrar kaçırmalar hastalık olarak nitelendirilmezler. Kişinin hayat kalitesini büyük bir şekilde etkileyebilmesinin yanında, aynı zamanda da psikolojik sorunların doğmasına da sebebiyet vermektedir. İki çeşidi vardır. İlk çeşidinde kişi normalde idrarını tutabiliyorken; gülme, hapşırma ya da yük taşımak gibi idrar kesesine baskı uygulanan durumlarda idrarını kaçırmaktadır.
Sinir hücrelerinin ve kas hücrelerinin güçsüzlüğü ile ilişkilidir. İkinci çeşidinde ise kişinin birden idrarı gelir ve tutamaz. Bunun sebebi ise mesane kaslarının orantısız kasılmasıdır. Çok çeşitli sebepleri olabilen idrar kaçırma, bu sebeplere göre şekillenen yöntemlere göre tedavi edilir.

İdrar Kaçırma Nedir, Sebepleri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?

İdrar kaçırma sebepleri; yaşlılık, obezite, kullanılan ilaçlar, genetik, doğum ya da idrar yolu enfeksiyonları olabilmektedir. Tanı koyulduktan sonra sebebine göre bir tedavi yöntemi izlenilmelidir. Bu gibi durumlarda örneğin; idrar yolları enfeksiyonu varsa bunun için ilaç verilerek, obezite durumu varsa kişinin kilo vermesi sağlanarak, şeker hastası ise şekerinin kontrol altına alınarak vb. şekillerde tedavisi yapılmaktadır.

Eğer sebebi mesane kaslarının zayıflığı ise de bu kasları güçlendirecek egzersizler yapmaları önerilerek tedavi edilmeleri sağlanmaktadır. Aynı zamanda bu rahatsızlığın giderilmesi için ilgili ilaçlar da doktorlar tarafından hastalarına kullanmaları amacıyla verilmektedir. Diğer bir yandan eğer idrar tutamamak, mesane sarkmasından dolayı meydana geliyorsa cerrahi tedavi de uygulanabilmektedir.

Bu gibi durumlar yaşandığında çekinilmeden bir uzmana görünmek son derece büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü sürekli idrar kaçırılması durumu hem bazı hastalıklara sebebiyet vereceği gibi, utanç ya da kendini yetersiz gibi duyguların istenmeden oluşması psikolojik olarak da insanları kötü etkileyebilmektedir.