Ne aramıştınız! Birşeyler yazın...

Doğal Doğum

dogal-dogum-nedir

Doğumun kendisi olarak tanımlanabilecek doğal doğum, doğumun mümkün olduğunca en az müdahaleyle gerçekleşmesi esasına dayanır. “Doğal” ya da “normal” olarak tanımlanmasının nedeni, zaman içinde çeşitli tıbbi gerekliliklerden doğan veya doğumu kolaylaştırıcı yöntemlerin geliştirilmesinden kaynaklanmaktadır. Doğum başladıktan sonra annenin bedeni ve bebek, doğal süreci içerisinde ne yapacağını çok iyi bilmektedir. Bu noktada ihtiyaç duyulan doğru bir yönlendirmedir. Doğal doğumda en önemli konu annenin kendini güvende ve rahat hissetmesidir.

Doğum süreci gebeliğin başlangıcından itibaren yaklaşık olarak 40. haftada başlar. Anne adayı başta belli belirsiz gelip giden kasılmalar yaşar, bu kasılmaların şiddeti ve sıklığı giderek artar. Bu kasılmalar rahim ağzının açılarak bebeğin dışarı çıkışını sağlar.

Doğal doğumun 3 evresi vardır. İlk evre, kasılmalarla birlikte rahmin açılmaya başlaması ve doğum için tam açıklığa ulaşması sürecidir. 2. evre bebeğin doğması, 3. evre ise bebeğin eşinin yani plasentanın doğmasıdır.